Imieniny: Celiny, Hilarego, Janusza
Sobota XXVIII tygodnia okresu zwykłego | Wspomnienie obowiązkowe Bł. Jakuba Strzemię | czytania na dziś »

sobota 21 października 2017

List do Rzymian 4,13.16-18.

Bracia: Nie od wypełnienia Prawa została uzależniona obietnica dana Abrahamowi i jego potomstwu, że będzie dziedzicem świata, ale od sprawiedliwości uzyskanej przez wiarę. Dlatego dziedzictwo przypada dzięki wierze, aby było z łaski i aby w ten sposób obietnica pozostała niewzruszona dla całego potomstwa, nie tylko dla potomstwa opierającego się na Prawie, ale i dla tego, które żyje dzięki wierze Abrahama. On to jest Ojcem nas wszystkich – jak jest napisane: "Uczyniłem cię ojcem wielu narodów" – przed obliczem Boga. Jemu on uwierzył jako Temu, który ożywia umarłych i powołuje do istnienia to, co nie istnieje. On to wbrew nadziei uwierzył nadziei, że stanie się "ojcem wielu narodów" zgodnie z tym, co było powiedziane: "Takie będzie twoje potomstwo".

Księga Psalmów 105(104),6-7.8-9.42-43.

Potomkowie Abrahama, słudzy Jego, synowie Jakuba, Jego wybrańcy. On, Pan, jest naszym Bogiem,   Jego wyroki obejmują świat cały. Na wieki pamięta o swoim przymierzu, obietnicy danej tysiącu pokoleń, o przymierzu, które zawarł z Abrahamem, przysiędze danej Izaakowi. Pamiętał bowiem o swym świętym słowie danym Abrahamowi, swojemu słudze. I wyprowadził swój lud wśród radości, z weselem swoich wybranych.

Ewangelia wg św. Łukasza 12,8-12.

Jezus powiedział do swoich uczniów: "Kto się przyzna do Mnie wobec ludzi, przyzna się i Syn Człowieczy do niego wobec aniołów Bożych; a kto się Mnie wyprze wobec ludzi, tego wyprę się i Ja wobec aniołów Bożych. Każdemu, kto mówi jakieś słowo przeciw Synowi Człowieczemu, będzie odpuszczone, lecz temu, kto bluźni przeciw Duchowi Świętemu, nie będzie odpuszczone. Kiedy was ciągać będą do synagog, urzędów i władz, nie martwcie się, w jaki sposób albo czym macie się bronić lub co mówić, bo Duch Święty nauczy was w tej właśnie godzinie, co należy powiedzieć".

Komentarz Męczeństwo Karpusa

Męczeństwo Karpusa W czasach cesarza Decjusza, Optimus był prokonsulem w Pergamonie; błogosławiony Karpus, biskup Gordos, oraz diakon Papilas z Tiatyry, obaj wyznawcy Chrystusa, zostali przed nim postawieni. Prokonsul spytał się Karpusa : — Jak masz na imię? — Moim pierwszym, najpiękniejszym imieniem jest chrześcijanin. Moim imieniem w świecie jest Karpus. — Znasz, nieprawdaż, edykty cesarskie, które zobowiązują was do składania ofiary bogom, władcom świata? Rozkauję ci podejść i złożyć ofiarę. — Jestem chrześcijaninem. Wyznaję Chrystusa, Sana Bożego, który przyszedł na ziemię w ostatnich czasach, aby nas zbawić i uwolnić od pułapek demona. Nie złożę zatem ofiary takim idolom. — Złóż ofiarę bogom jak nakazuje cesarz. — Giną bogowie, którzy nie stworzyli nieba ani ziemi. — Złóż ofiarę, cesarz tego żąda. — Żywi nie składają ofiar martwym. — Bogowie są zatem martwi, według ciebie? — Oczywiście. W taki sposób: przypominają ludzi, ale są nieruchomi. Przestań ich czcić; skoro się nie ruszają, psy i kruki przyjdą i pokryją je odpadami. — Chodzi o złożenie ofiary... Zmiłuj się zatem nad sobą samym. — To dlatego wybrałem najlepszą część. Na te słowa prokonsul kazał go zawiesić i rozdzierać żelaznymi pazurami. Męczeństwo Papilasa Wtedy prokonsul zwrócił się do Papilasa, żeby go przesłuchać. — Czy jesteś kimś znakomitym? — Nie. — Kim jesteś zatem? — Obywatelem. — Masz dzieci? — Dużo, dzięki Bogu. Głos z tłumu zawołał : „To chrześcijan nazywa swoimi dziećmi”! — Dlaczego mi kłamiesz, twierdząc, że masz dzieci? — Zobacz, czy nie kłamię, ale mówię prawdę: w każdym mieście prowincji mam dzieci według Boga. — Złóż ofiarę lub wytłumacz. — Służę Bogu od mojej młodości, nigdy nie złożyłem ofiary idolom; sam ofiaruję się Bogu prawdziemu i żywemu, który ma wszelką moc nad każdym ciałem. I teraz skończyłem, nie mam nic do dorzucenia. Także i jego przywiązano do pala, gdzie został rozdarty żelaznymi pazurami. Trzy grupy katów następowały po sobie, ale z ust Papilasa nie wydobyła się żadna skarga. Jak dzielny atleta, przypatrywał się złości swoich wrogów z głębokim milczeniem. Prokonsul skazał ich na spalenie żywcem. W amfiteatrze najbliżej siedzący widzowie ujrzeli, że Karpus się uśmiechał. Zaskoczeni, pytali go: „Dlaczego się uśmiechasz?” Błogosławiony odpowiedział: „Ujrzałem chwałę Pana i rozradowałem się. Już jestem wolny, nie zaznam więcej waszej nędzy”. MęczeństwoAgatoniki Pewna kobieta, która przyglądała się męczeństwu, Agatonika, ujrzała chwałę Pana, o której Karpus mówił, że ją kontemplował. Zrozumiała, że to był znak z nieba i natychmiast zawołała: „Ta uczta została przygotowana też dla mnie... Jestem chrześcijanką. Nigdy nie składałam ofiary demonom, ale jedynie Bogu. Z chęcią, jeśli jestem tego godna, pójdę śladami moich mistrzów, świętych. To moje największe pragnienie”. Prokonsul powiedział do niej: „Złóż ofiarę i nie zmuszaj mnie, bym cię skazał na tę samą mękę”. — Rób co ci się podoba. co do mnie, przyszłam, aby cierpieć dla imienia Chrystusa. Jestem gotowa. Przybywszy na miejsce męki, Agatonika zdjęła swoje ubrania i, cała radosna, weszła na stos. Widzowie, uderzeni jej urodą, żałowali jej: „Co za niesłuszny wyrok i nie sprawiedliwe dekrety!” Kiedy poczuła, że płomienie dotykają jej ciała, zawołała trzy razy: „Panie, Panie, Pani, przyjdź mi z pomocą. Do Ciebie się uciekam”. To były jej ostatnie słowa.

Źródło: http://ewangelia.org/rss/v2/evangelizo_rss-pl.xml
 Belka boczna serwiu

Historia kościoła

Patron kościoła

Niedziele:
12:45 (na Wimbledon Park)

Dni powszednie:

Soboty:
18:00 (Msza św. niedzielna)

Święta obowiązujące:

Spowiedź św.

Pół godziny przed każdą Mszą św.

Biuro parafialne w zakrystii

Godziny otwarcia Biura proszę zawsze sprawdzać w aktualnym Biuletynie